Product was successfully added to your shopping cart.

Grille Weber - gazowe, węglowe, elektryczne

Odwiedź nas:

ul. Nad Serafą 56, Kraków
Pon-Pt: 9-18, Sob 9-15
tel. +48 668 151 378

0 0,00 zł

Nie masz produktów w koszyku.

Metody grillowania Weber: grillowanie pośrednie i bezpośrednie

Za pomocą grilli gazowych jak i węglowych firmy Weber podczas grillowania za każdym razem osiągniecie wspaniałe wyniki, gdyż zostały one tak zaprojektowane, ażeby temperatura podczas grillowania zawsze mogła być kontrolowana.

Metoda bezpośrednia

Metoda bezpośrednia przypomina pieczenie, gdyż jedzenie znajduje się bezpośrednio nad źródłem ciepła. Grillowane produkty trzeba obrócić tylko jeden raz, mniej więcej w połowie czasu pieczenia. Metodę bezpośrednią należy stosować dla potraw, których czas grillowania wynosi max 25 min np. steki, hamburgery, udka z kurczaka, kiełbaski czy warzywa.

Za pomocą metody bezpośredniej jedzenie można mocno przypiec, dlatego jest idealna dla wszystkich tych, którzy uwielbiają przypieczoną skórkę. Oprócz tego na mięsie odbije się wzorek z rusztu a aromat będzie bardziej intensywny. Steki, kotlety, kawałki kurczaka jak również grubsze kawałki mięsa powinny zostać mocno przypieczone.

Grillowanie metodą bezpośrednią na grillu węglowym

Metoda bezpośrednia węglowaW celu zastosowania metody bezpośredniej przy użyciu grilla węglowego należy równomiernie rozdzielić brykiet na dolnym ruszcie do palenia. Po czym nałożyć ruszt do smażenia i położyć jedzenie na środku rusztu. Grill nakryć pokrywą i otwierać ją tylko wtedy, by obrócić mięso bądź gdy chcemy sprawdzić czy mięso jest gotowe.

Grillowanie metodą bezpośrednią na grillu gazowym

Metoda bezpośrednia gazowePrzy metodzie bezpośredniej w przypadku grilla gazowego należy ustawić wszystkie palniki na pełną moc i w ten sposób nagrzać grill. Ułożyć mięso na ruszcie i ustawić palniki na temperaturę podaną w przepisie. Zamknąć pokrywę i otwierać ją tylko wtedy, by obrócić mięso, bądź gdy chcemy spróbować czy mięso jest gotowe

Podczas grillowania powinno się wiedzieć, którą metodę należy stosować dla przygotowanych przez nas produktów: pośrednią czy bezpośrednią. Różnica pomiędzy tymi dwoma metodami jest prosta: w bezpośredniej grillowane produkty ułożone są bezpośrednio nad źródłem ciepła, a w pośredniej źródło ciepła zostaje rozpalone z boku pieczonych potraw. Stosowanie poprawnej metody doprowadzi do szybkiego i zadowalającego wyniku – jest to najlepsza droga do dobrze upieczonych potraw.

Metoda pośrednia

Metoda pośrednia jest podobna do gotowania a produkty mają lepszy aromat i wygląd taki, jakby piekły się w piekarniku. Poprzez pokrywę ciepło odbija się i grilluje potrawę ze wszystkich stron. Gorące powietrze krąży jak w kuchence z termo obiegiem a potrawy nie muszą być obracane. Metodę tę stosuje się dla produktów, których czas grillowania jest dłuższy niż 25 minut, bądź są zbyt wrażliwe aby stosować dla nich metodę bezpośrednią, gdyż zbyt wysychają lub mogą się zapalić. Metoda pośrednia jest dobra dla: pieczeni, żeberek, całych kurczaków, indyków, bądź innych dużych kawałków mięsa lub ryb.

Grillowanie metodą pośrednią na grillu węglowym

Metoda pośrednia węglowaW celu zastosowania metody pośredniej przy użyciu grilla węglowego, należy równomiernie wsypać rozżarzony brykiet za przegrody do węgla, bądź do koszy na węgiel. Położyć tackę aluminiową na ruszcie do pieczenia pomiędzy przegrodami bądź koszami, aby ociekający tłuszcz i soki z mięsa mogły do niej wpadać. Zawartość tacki można później wykorzystać do przygotowania sosów. Zapobiega to również spaleniu tłuszczów podczas grillowania tłustych potraw takich jak gęś, kaczka czy pieczeń. W przypadku produktów o dłuższym czasie grillowania, można nalać do tacki trochę wody, aby mięso nie wyschło i nie zaczęło się palić. Położyć ruszt do smażenia i ułożyć na środku produkty, które będą grillowane. Następnie należy zamknąć pokrywę i otworzyć ją dopiero wtedy, gdy podany czas minął, bądź w celu sprawdzenia czy potrawy są już gotowe.

Grillowanie metodą pośrednią na grillu gazowym

Metoda pośrednia gazowaW celu zastosowania metody pośredniej przy użyciu grilla gazowego, należy najpierw nagrzać grill. Dlatego trzeba włączyć wszystkie palniki na pełną moc. Przy grillowaniu tą metodą, należy pozostawić włączone palniki z przodu i tyłu urządzenia, natomiast wyłączyć palnik środkowy. W przypadku grilla z dwoma palnikami należy oba ustawić na maksymalną moc. Przy metodzie pośredniej potrawy po krótkim przypieczeniu, „gotuje się”. Metodę tę stosuje się w przypadku pieczeni, całego drobiu, kawałków kurczaków, ryb, warzyw, chleba oraz deserów w temperaturze umiarkowanej ok. 180 stopni. Można również umieścić całe kurczaki, pieczeń oraz inne duże kawałki mięsa na rożnie, odsunąć ruszt oraz położyć tackę aluminiową na szynach aromatyzujących, aby tłuszcz mógł do niej ociekać. W przypadku produktów o dłuższym czasie grillowania, można nalać do tacki trochę wody.

Kombinacja obu metod

Metoda 50/50

Metoda 50/50Prezentuje kombinację z metody pośredniej i bezpośredniej. W jednej połowie rusztu do palenia umieszczona zostaje tacka aluminiowa, natomiast druga część zostaje wypełniona rozżarzonym brykietem. Najpierw mięso zostaje położone na tej części rusztu, gdzie działa metoda bezpośrednia, aby go przypiec, po czym zostaje przeniesione w obszar oddziaływania metody pośredniej. Wywietrznik powinien znajdować się nad stroną gdzie działa metoda pośrednia, aby zapewnić idealny przepływ powietrza. Ciepło zostaje regulowane poprzez One Touch System i ilość brykietu.

Metoda pierścieniowata

Metoda pierścieniowataMetoda idealna, w przypadku gdy używa się kamienia do pizzy (dla grilli od One-Touch 57cm). Rozżarzony brykiet ułożyć w kształcie pierścienia na ruszcie do palenia. W ten sposób ciepło może w optymalny sposób krążyć wokół kamienia. Po osiągnięciu przez grill żądanej temperatury, należy położyć kamień do pizzy aby się podgrzał. Po ok. 10 minutach na kamieniu można położyć pizze, chleb lub bułeczki.